piątek, 25 września 2015

Mobbing w pracy

Obecnie w dobie postępu i globalizacji mamy do czynienia z coraz większa liczbą problemów psychicznych. jedną z takich przyczyn może być na przykład mobbing.

Mobbing zwany jest także psychoterrorem i jest to prześladowanie psychiczne jednostki przez inną osobę lub grupę osób, w celu jej destrukcji lub wyeliminowania.

Takie działanie polega na podawaniu osoby atakom, co w konsekwencji prowadzi do zniszczenia jej integralności fizycznej i psychicznej.

Nie chodzi tutaj o otwartą agresję, lecz o ukrytą strategię, której ofiara nie dostrzega. Do najbardziej typowych przejawów mobbingu w miejscu pracy należy izolowanie ofiary, utrudnianie jej komunikowania z otoczeniem, upokarzanie, dyskredytowanie, zastraszanie, wydawanie sprzecznych lub niemożliwych o wykonania poleceń, nieustanne kontrolowanie etc.

Osoba jest prześladowana tak długo, aż doprowadza to do utraty przez nią posady, choroby, a nawet samobójstwa.

Taki proces można zatrzymać. Stąd ważne jest odróżnienie mobbingu od banalnego zatargu lub konfliktu w pracy, gdyż jest to długotrwały proces, mający poważne konsekwencje dla zdrowia.

Mobbing jest patologicznym zjawiskiem, spowodowanym przez ekstremalne czynniki stresogenne. Zjawisko pociąga za sobą szereg negatywnych skutków. Obraz kliniczny ofiar mobbingu przejawia wiele analogii z objawami stwierdzonymi u osób, które przeżyły kataklizm, gwałt, etc. Konieczne jest później długoletnie leczenie, psychoterapia rybnik i wiele włożonego wysiłku, by uwolnić się od problemu.

Co ważne mobbing w firmach naraża na koszty poprzez absencję, wzrost liczby urlopów, spadek wydajności praz jakości produkcji).

Celem zapobiegania tej patologii, wiele krajów posiada odpowiednie ramy ustawodawcze do zwalczania mobbingu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz