Za miesiąc wybieram się do Spa Ustroń, gdzie są 3 rodzaje saun, jakuzzi i basen. Zastanawiam się czy powinnam z nich korzystać i w jakiej kolejności - przed czy po basenie.
Wyróżniamy 5 rodzajów saun, w każdej temperatura i wilgotność jest inna.
Najpopularniejsza jest sauna sucha, zbudowana z drewna, elementem grzewczym jest piecyk na drewno lub węgiel. Temperatura w takiej saunie osiąga 60 - 90 stopni, a wilgotność to 10 - 15 %.
Sauna mokra to kolejny bardzo powszechny rodzaj sauny, w którym zamontowany jest parownik, wilgotność to 20 - 40 %, a temperatura 50 - 65 stopni.
Sauna parowa zwana też łaźnią rzymską zbudowana jest z materiałów ceramicznych, występuje tam bardzo duża wilgotność, a temperatura 45 - 55 stopni.
Ostatnio popularna stała się sauna na podczerwień, w której elementem grzewczym są promienie podczerwieni. Temperatura to około 60 stopni.
Wśród wskazań do używania sauny są bóle mięśni, bóle reumatyczne, choroby płuc, nadciśnienie. Korzystanie z sauny przyczynia się także do poprawy wydolności i ogólnego stanu zdrowia.

Do sauny najlepiej chodzić wieczorem, po lekkim posiłku. Nie można przekraczać zalecanego czasu pobytu w saunie - który jest inny dla każdego rodzaju. W trakcie korzystania z sauny pory rozszerzają się, gruczoły zaczynają pracować w przyspieszonym tempie, co prowadzi do uwalniania się toksyn. Po wyjściu z sauny należy spłukać się dużą ilością chłodnej wody, dzięki czemu gruczoły ulegną zamknięciu.
Myślę, że większość z nas może a nawet powinna regularnie korzystać z sauny, oczywiście z umiarem. W trakcie mojego wypadu do spa nie będę sobie odmawiać tej przyjemności.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz