piątek, 23 października 2015

Sezon grzewczy

Sezon grzewczy się rozpoczął, z kominów unosi się dym, każdy kto może to grzeje. Niestety równocześnie z tym znowu usłyszymy o tragediach związanych z istnieniem cichego, niewidocznego, niewyczuwalnego zabójcy - czadu.


Nawet najnowocześniejsza instalacja grzewcza może się zepsuć, może też dojść do błędu człowieka. Dlatego wciąż dziwię się osobom, które nadal zastanawiają się nad kupnem i instalacją odpowiednich czujników. Koszt takiego urządzenia nie jest wysoki, a te najnowsze posiadają dodatkowe funkcje.

Nie wyobrażam sobie domu z piecem (obojętnie czy CO czy gazowym) bez czujników. Rodzajów tych urządzeń na rynku jest dużo, ale moim zdaniem wystarczy podstawowe konwencjonalne.

Ponadto czujnik dymu który ostrzega przed pożarem zawiadamiając odpowiednie służby i domowników też powinien znaleźć się w każdym domu. Niestety jak co roku znowu dojdzie do tragedii, zaczadzeń i pożarów. Świadomość społeczna w zakresie bezpieczeństwa ppoż wciąż wymaga odpowiednich działań, kampanii - wszystko dla wspólnego bezpieczeństwa.

wtorek, 20 października 2015

Tkanina czy dzianina?

WykrojnikZastanawialiście się kiedyś jakie są rodzaje materiałów. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Materiały dzielą się najczęściej ze sposobu pozyskiwania materiałów na:

tkaniny
dzianiny

Tkanina powstaje na podstawie połączenie prostopadłych ze sobą nitek najczęściej dwóch  - osnowy i wątku. Jest ona zdecydowanie mniej elastyczna w porównaniu dzianina, jednocześnie będąc bardziej elegancka. Z tkaniny włoskie wykonywane są najczęściej koszule, jeansy, płaszcze czy też marynarki.

Dzianina w przeciwieństwie do tkaniny powstaje z jednej nitki, która uformowane w "oczka" daje połączone ze sobą prostopadłe rzędy. Ich wygląd można porównać do wzorów, które otrzymujemy podczas robienia na drutach czy szydełku. Najczęściej zatem dzianinowe są grube swetry, rękawiczki ale również np. dresy. Główną właściwością dzianiny jest komfort noszenia ubrań z tego typu materiału oraz liczne zastosowanie.

Dodatkowym podziałem rozróżniającym oba typy materiałów jest rodzaj splotu. Dzięki temu możemy mieć do czynienia z satyną czy też szyfonem.

Jeżeli chodzi o tkaniny, możemy tutaj wyróżni trzy podstawowe rodzaje splotów:
- splot płócienny czyli batyst, flanela, szyfon
- splot skośny jak dżins, jodełka, gabardyna
- splot atłasowy w postaci satyny

Oczywiście wszystkie z tych splotów mają również wiele pochodnych jak tkaniny żakardowe. Poza tym każdy z nich ma swoje unikalne właściwości tworząc pewną całość.

Podział dzianin jest nieco prostszy w porównaniu do tkanin. Wyróżniamy tutaj:

- dzianiny rządkowe w których możemy wyróżnić dzianinę swetrową, dżersej czy też dzianinę ściągaczową
- dzianiny kolumienkowe, które kryją w sobie trykot oraz tiul

Oczywiście poszczególne typy nieco różnią się swoimi właściwościami, jednak za główną zaletę tego materiały uznaje się bardzo dużą elastyczność. Dzianina również pewną wadę - wypychanie, przez co bardzo szybko traci fason oraz odznaczają się wszelkie wypukłości.

piątek, 16 października 2015

Starożytne implanty

Obecnie ciężko nam wyobrazić sobie jak wyglądała medycyna w czasach starożytności, kiedy ówcześni nie mieli do dyspozycji nowoczesnego sprzętu, znieczuleń i środków do higieny. Tym samym trudno nam pojąć, że w tamtych czasach mogła się rozwijać gałąź stomatologii.

Co ciekawe, dla starożytnych Rzymian czyste i białe zęby były bardzo ważnym elementem wyglądu i życia, rzecz jasna. Wszelkie zabiegi stomatologiczne cieszyły się popularnością. W pewnym momencie dochodziło nawet do tego, że żeby wyrywano na ulicach, czyniąc to atrakcją dla przechodniów.  Do tego Rzymian zachwycał biały uśmiech. Do higieny jamy ustnej używali środków o właściwościach ściernych. Mieli również specjalne sposoby wybielania - najpopularniejszym środkiem była uryna.

Ponadto, mało kto wie, że starożytni Celtowie mają na swojej liście osiągnięć wynalezienie implantów zębowych. Niedawno doniesiono, że na terenie północnej Francji odkryto najstarszy fragment sztucznego zęba. Choć większość kości czaszki rozłożyła się, to właśnie zęby zachowały swój anatomiczny układ. Znaleziono gwóźdź, który znajdował się na miejsc jednego z górnych siekaczy.

Wszystko wskazuje na to, że Galowie używali żelaznych gwoździ do mocowania fałszywych zębów. Dodatkowo sztuczne zęby i koronki wystawiano nie tylko żyjącym. Niektórzy chcieli też pięknie wyglądać po śmierci.

Mimo iż starożytne protezy nie wyglądały jak implanty bielsko, to na przykład mostki robiono ze złota. Miały one postać taśm, które utrzymywały w miejscu ubytków fałszywe zęby zrobione z kości lub zębów zwierzęcych. Interesujące jest to, że takie mostki spotyka się tylko u zamożnych kobiet, co sugeruje, że złoty uśmiech był oznaką wysokiego statusu społecznego.

wtorek, 13 października 2015

Ciąża a zęby

Wiele z kobiet w czasie ciąży boryka się z nielada problemami z uzębienie. Popularnymi problemami są krwawienia z dziąseł, próchnica, a nawet wypadanie zębów. Co gorsza wymienione problemy mogą niestety szkodzić nienarodzonemu jeszcze dziecku.
protetyka śląsk


Co zrobić, jak zapobiegać?

Najważniejsza jest profilaktyka, którą stosujemy jeszcze przed ciążą, ze szczególnym naciskiem na okres, kiedy planujemy już potomstwo. Zęby zachowane w idealnym stanie jeszcze przed ciążą ograniczają nieco możliwe ubytki w czasie ciąży. Istotne jest także uzyskanie informacji od swojego stomatologa w sprawie ewentualnego leczenia zębów w czasie ciąży, tak aby było to bezpieczne i komfortowe zarówno dla nas, jak i naszego maluszka. Podstawą dbałości o swoje uzębienie jest higiena jamy ustnej w postaci regularnego szczotkowania, nitkowania oraz płukania przeznaczonymi do tego, specjalistycznymi płynami. Nie należy również zapominać o diecie bogatej w wapń i witaminę D, która przyczynia się do efektywnego wchłaniania owego składnika mineralnego. Potrzebujemy również odpowiedniej dawki witaminy C, która odpowiada za uszczelniane i uelastycznianie naczyń krwionośnych w dziąsłach, co w praktyce zmniejsza ryzyko odsłaniania szyjki zębowej i krwawień z dziąsła.

Jak działać, kiedy problem się już pojawia?

W razie potrzeby skorzystania z usług gabinetu stomatologicznego, ważne jest wstępne udzielenie informacji o swoim stanie. Lekarz musi wiedzieć o tym, że jesteśmy w ciąży, aby wyeliminować środki, które mogą być jakkolwiek szkodliwe dla płodu. Profilaktycznie kobieta ciężarna powinna odwiedzać swojego stomatologa raz w każdym trymestrze ciąży.

Co jeśli dopuścimy się zaniedbania?

Niestety niejednokrotnie zdarza się, że ciężarna kobieta, albo z powodu strachu przed zaszkodzeniem dziecku, albo przez natłok różnych spraw dopuszcza się zaniedbania stanu swojego uzębienia w ciąży. Niektórzy przypominają sobie o ewentualnych ubytkach dopiero po ciąży, kiedy dziecko ma już parę lat. Najbardziej drastycznymi tego skutkami są ubytki zębów, ponieważ na ratowanie może być już niekiedy za późno. Drogą ratunku może okazać się pracownia protetycznąśląsk, gdzie z pomocą fachowej obsługi i nowoczesnych rozwiązań odzyskasz swój dawny uśmiech, a tym samym pewność siebie i zadowolenie. Każda kobieta chce być przecież piękna!

poniedziałek, 12 października 2015

Bezpieczni na drodze – czyli siła kompletnej apteczki

Coraz większe rzesze młodych ludzi zaraz po ukończeniu 18 roku życia zdają prawo jazdy i stają się posiadaczami aut. Jest to zarówno inicjatywą młodych ludzi, jak również kwestią niemal niezbędną w obecnych czasach. Bycie mobilnym otwiera nam wiele możliwości, zarówno pod kątem zawodowym, jak również poszerza możliwości samodzielnego odwiedzania miejsc bliższych i dalszych.
apteczka pierwszej pomocy


 Szkolenie BHP jakie odbywa każdy kursant przedstawia zasady jakie powinien przestrzegać kierowca oraz jakie wyposażenie auta jest niezbędne w razie sytuacji awaryjnej. Istotne okazuje się posiadanie trójkąta odblaskowego, w przypadku odmówienia przez nasze auto posłuszeństwa – ustawienie owego sprzętu wpływa na naszą widoczność, a to bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo na drodze. Jak wiadomo przy aktualnym natężeniu ruchu, warunkach drogowych oraz wszech panującym pośpiechu nietrudno jest o kolizję drogową, niekiedy także groźny wypadek. W tej sytuacji każdy z nas powinien być świadomy w jaki sposób i korzystając z jakich środków udzielić pierwszej pomocy, do czasu przyjazdu karetki. Każdy kierowca zobowiązany jest do udzielenia takiej pomocy poszkodowanym, a jak wiadomo do tego potrzebuje odpowiednich środków skompletowanych w postaci apteczki w swoim aucie. 

 

Co mówi w tej kwestii prawo?

 

Posiadanie owego wyposażenia w prywatnym aucie wbrew obiegowej opinii nie jest regulowane przez prawo, jednak z racji na nasze wspólne dobro wszyscy powinniśmy stosować się do zasady jej posiadania, być może uratuje to nasze życie lub życie kogoś innego. Apteczka obowiązkowa jest natomiast w takich pojazdach jak taksówki, busy przewożące osoby, autobusy czy auta służące do nauki jazdy, czy egzaminowania. W przypadku wymienionych pojazdów minister infrastruktury nakłada wymogi co do niezbędnego wyposażenia w postaci kompletnej apteczki.